Доклад
“Методыка складання сачыненняў па карціне і серыі малюнкаў”
Сачыненні прынята лічыць, з аднаго боку, адным з самых складаных відаў дзейнасці, а, з другога – надзвычай эфектыўным спосабам развіцця маўлення вучняў. Складанне любога віду сачынненняў прадугледжвае самастойную працу вучняў, якая заключаецца ў выказванні ці запісу асабістых думак, разважанняў на прапанаваную або вольную тэму.
Паводле П.У. Саўко, праца над сачыненнем з’яўляецца творчым працэсам і дазваляе выпрацоўваць у вучняў такія камунікатыўна-маўленчыя ўменні, як:
– уменне разумець тэму, асэнсоўваць яе межы і паслядоўнаць раскрыцця;
– уменне збіраць і сістэматызаваць матэрыял для сачынення;
– уменне планаваць выказванне і будаваць яго ў адпаведнасці з планам;
– уменне ствараць выказванне ў канкрэтным стылі і жанры;
– уменне выказваць свае думкі правільна, у адпаведнасці з нормамі літаратурнай мовы, задачамі выказвання і асаблівасцямі маўленчай сітуацыі;
– уменне знаходзіць у тэксце памылкі і недахопы, удасканальваць напісанае [1].
Перад настаўнікам-славеснікам стаіць няпростая задача навучыць разумець змест карціны, бачыць яе мастацкія вартасці і, натуральна, ствараць сам тэкст сачынення. Пры апісанні карціны неабходна навучыць вылучаць галоўнае і другараднае, бачыць дэталі і вызначаць адносіны паміж часткамі, апісваць усё ў патрэбнай паслядоўнасці. Адным словам, дзеці павінны ведаць, аб чым пісаць, як пісаць, у якім парадку пісаць. Акрамя таго, на ўроках з выкарыстаннем карціны і мастацтвазнаўчага тэксту да яе настаўнік мае магчымасць удасканальваць маўленчыя веды вучняў аб тэксце, тыпе і стылі маўлення.
Методыка выкарыстання карціны ці серыі малюнкаў на ўроках мовы ў спалучэнні з мастацтвазнаўчым тэкстам-апісаннем мае сваю спецыфіку: на гэтых уроках спалучаюцца два віды дзейнасці навучэнцаў – аўдзіраванне (праслухоўванне тэксту) і візуальнае ўспрыманне (разгляданне твораў выяўленчага мастацтва).
Пейзаж і тэкст, які апісвае яго, адкрываюць шырокія магчымасці для навучання сачыненню-апісанню, бо даюць гатовы не толькі наглядны матэрыял (малюнак прадметаў і з’яў рэчаіснасці), але і слоўны. Пры выкарыстанні падыходнага тэксту працэс ўтрымання навочнага ладу і яго ўтрымання ў памяці захоўваецца і ў часе, і ў прасторы. Выкарыстанне мастацтвазнаўчых тэкстаў дазваляе ліквідаваць у творах-апісаннях вучняў такія недахопы, як павярхоўнае апісанне месца, часу; няўменне правільна
План-конспект
Тэма ўрока: Іван Шамякін “Пастух”.
Клас: 3.
Мэты ўрока: узбагачаць слоўнікавы запас вучняў лексікай апавядання. Вызначаць у прачытаным творы персанажаў, іх рысы характару і тлумачыць учынкі дзейных асоб. Выказваць свае адносіны да герояў твора. Фармуляваць асноўную думку апавядання. Падрабязна пераказваць змест часткі апавядальнага тэксту па калектыўна складзеным плане. Спрыяць выхаванню ў вучняў маральна-этычных якасцей.
Задачы:
Пазнавальныя: вучыць успрымаць вобразны змест твора; удакладняць ўяўленне дзяцей аб характары героя; замацоўваць навыкі выразнага чытання; вучыць выразна і разгорнута адказваць на пытанні; знаёміць дзяцей з разнастайнасцю твораў аб прыродзе.
Развіццёвыя: развіваць станоўчыя адносіны да засваення новага матэрыялу; развіваць увагу, творчае ўяўленне, мысленне, памяць.
Выхаваўчыя: выхоўваць уменне паводзіць сябе на занятках; выхоўваць беражлівыя адносіны да кнігі; фарміраваць ўяўленні аб працы і ўзаемадапамозе.
Тып урока: урок камбінаванай будовы.
Абсталяванне: падручнік, раздрукоўкі з якасцямі характару герояў, рэфлексія.
Ход урока
І. Арганізацыйны момант
1. Слова настаўніка з мэтай стварэння псіхалагічна спрыяльнай атмасферы на занятку:
Празвінеў званок вясёлы,
Яго голас нам знаёмы,
Запрашаю на ўрок
Беларускай мовы!
- Добры дзень! Спадзяюся у Вас добры настрой і Вы гатовыя да новага знаёмства! Ці падабаецца Вам знаёміцца з новымі людзьмі і набываць добрых сяброў?
Добра! Мы з Вамі таксама сёння пазнаёмімся з цікавым хлопчыкам, але спачатку давайце выканаем адно заданне і пагуляем.
ІІІ. Актуалізацыя ведаў
1. Дыдактычная гульня “Збяры прыказку”
Клас дзеліцца па радах на тры групы, на кожную парту раздаецца канверт з часткамі прыказкі, якую неабходна сабраць па сэнсе. Вучні аднаго рада могуць перагаворвацца і дапамагаць адзін аднаму. Які рад первым выканае заданне, той і перамог.
Прыказка для 1 рада: Хто працуе – таму і шанцуе.
Прыказка для 2 рада: Хочаш есці калачы – не сядзі на пячы.
Прыказка для 3 рада: Добра працуеш – павагу маеш.
Доклад
1. Саўко, П.У. Методыка навучання сачыненню / П.У. Саўко // Электронны рэсурс: http://elib.bspu.by/handle/doc/10062.
2. Обучение написанию сочинений в начальной школе: практическое пособие / С.В. Загребельная, Г.С. Кащаева, Л.А. Мамонова; под общ.ред. С.В. Загребельной. – М.: АРКТИ, 2006. – 64 с.
3. Методыка выкладання беларускай мовы і літаратурнага чытання: электронны вучэбна-метадычны комплекс / Н.М. Антановіч, С.І. Свірыдзенка. – Мінск: БГПУ, 2019. – 266 с.
План-конспект
1. Жуковіч, М.В. Літаратурнае чытанне: Вучэбны дапаможнік для 3 класа ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання ў 2 ч. Ч. 2 / М.В. Жуковіч. – Мінск: Нацыянальны інстытут адукацыі, 2017. – 121 с.
2. Вучэбная праграма па вучэбным прадмеце «Беларуская літаратура (літаратурнае чытанне)» для ІІI класа ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання і выхавання. – Мінск, 2017. – 15 с.